Zpívání s bříškem :-)

12.03.2014

zpívání s bříškem

Zpívání v těhotenství má mnoho výhod jak pro Vás, tak i pro Vaše nenarozené dítě. Věděla jste, že díky zpěvu je možné přispět ke snížení bolesti, zvýšení hladiny kyslíku, a že také můžete zpěvem dopřát svému nenarozenému dítěti relaxační „zvukovou masáž"?

 

Dětský sluch před narozením

Zpočátku Vaše dítě pociťuje zpěv a jiné zvuky jako vibrace. Miminko je obklopeno plodovou vodou a ta je skvělým vodičem. Představte si, že posloucháte hudbu nebo rozhovor lidí s ušima pod vodou, tak nějak takto slyší zvuky Vaše miminko :-)

 

Mnoho vědeckých studií, které zkoumaly reakce plodu na zvuk zjistily, že 18.-20. týden těhotenství je dobou, kdy děti začínají reagovat na zvuk. Do té doby struktura ucha ještě není kompletní, ikdyž vývoj sluchového aparátu dále pokračuje i poté. Některé děti však mohou reagovat na hlasité a nízko položené zvuky již v 16. -18. týdnu těhotenství, ale ještě neslyší ty vysoké, pronikavé. Již přibližně ve 23. týdnu těhotenství se začíná dítě učit zpaměti slova, písničky a zvuky, takže mějte na paměti, to co říkáte a co zní okolo Vás vnímá Vaše dítě již před narozením.

 

Ve studii Tima Maye „Pozitivní účinky hudby na kojence“ z roku 2011, se píše, že vývoj dítěte v ranném věku, a to zejména vývoj řeči, je velmi pozitivně ovlivněn poslechem hudby, protože melodická struktura hudby se podobá a často napodobuje řečové vzory.

 

Výhody prenatálního zpívání pro dítě:

Během těhotenství dítě slyší jak bije Vaše srdce, jak pracují Vaše střeva, jak mluvíte a také slyší zvuky z Vašeho okolí. Když se miminko narodí, tak v první řadě pozná Váš hlas a následně hlas otce, nebo toho, kdo byl s Vámi nejvíce během těhotenství. Také děti po narození rozpoznávají i zvuk psa nebo jiných domácích mazlíčků.

Pokud posloucháte nějakou hudbu pravidelně, nebo sledujete nějaký televizní program či reklamu, dítě na to často reaguje - začne třeba intenzivněji kopat, pokud se mu to nelíbí, nebo se naopak uklidní.

 

Výhody zpěvu v těhotenství pro Vás:

Profesor Graham Welch, předseda hudební výchovy na Londýnské Univerzitě ve Velké Británii, ve svém výzkumu o pozitivních účincích zpěvu zjistil, že:

 • zlepšuje náladu a dodává energii

 • je efektivním způsobem pro snížení napětí a stresu

 • zlepšuje spánek

 • díky endorfinům pomáhá proti bolesti

 • zlepšuje držení těla

 • zvyšuje kapacitu plic a tím i hladinu kyslíku

 • zlepšuje paměť a koncentraci

 • posiluje Vaše obličejové a břišní svaly

 

Co když neumím zpívat?

Mnozí z nás si myslí, že neumí zpívat, nebo že mají hudební hluch. Ale to je pouze negativní myšlenka, kterou můžeme změnit. Naše hlasivky jsou svalem, který potřebuje cvičení, tak jako každý jiný sval. Čím více budeme zpívat, nebo budeme používat náš hlas, tím lépe se nám s ním bude zacházet a budeme se ve zpěvu zlepšovat.

Při zpívání s bříškem však hlavně záleží na tom, abychom miminku poslaly přes dělohu svou lásku, naladily se na něj, uklidnily a zrelaxovaly sebe i děťátko.

 

Všeobecné výhody zpěvu v těhotenství:

 • slouží k vytvoření vazby s Vaším dítětem

 • zklidňuje a harmonicky uvolňuje Vás i miminko

 • dopřává dítěti "zvukovou masáž"

 • zvyšuje přísun kyslíku dítěti

 • produkuje endorfiny, které jdou přes placentu k dítěti

 • napomáhá k vývoji řeči, kreativity a představivosti

 • přispívá ke smyslovému i nervovému rozvoji dítěte

 • pomáhá v přípravě na porod Vašeho dítěte

 

Jak vypadá hodina zpěvu v těhotenství?

Začínáme úvodními relaxačními cvičeními, uvolněním a hlubokým dýcháním. Následují jednoduchá hlasová cvičení, poté zpíváme Vaše oblíbené písně a ukolébavky. A na závěr se protáhneme a relaxujeme.

 

Písně jsou snadno naučitelné a jsou skvělým způsobem jak lépe relaxovat a soustředit se na své nenarozené dítě. Z praktického hlediska Vám může zpěv usnadnit život také po narození Vašeho miminka. Pokud děťátko brečí nebo je rozladěné, tak ho snadno budou uklidnidňovat písně, které již dobře zná z doby, kdy bylo v bříšku.

 

Maminky v dřívějších dobách běžně zpívaly ukolébavky nebo dětské písničky, aby svá děťátka lépe uspaly. Díky zpívání s bříškem tak vytvoříte prenatální vzpomínky pro své miminko a po narození si tak lépe vybudujete svůj „uspávací rituál“.

 

Zpívání v těhotenství může být jedním z Vašich prvních dárků pro Vaše nenarozené děťátko a výhody tohoto daru si tak ponesete s sebou po celý život.

 

Tak neváhejte a zaregistrujte se na kurz Zpívání s bříškem zde: https://www.modernizpev.cz/zaciname/prihlaska/

 

Těším se na Vás :-)

Vaše Kateřina