Proč Midwife?

01.12.2013

Možná to bude znít jako fráze, ale už odmalička jsem chtěla být porodní asistentkou. Mám dokonce schovanou fotku, kdy mi byl asi rok a už jsem si listovala a prohlížela obrázky v knize O matce a dítěti. Pečovatelské sklony tak ve mně dřímaly odjakživa. 

        Když se narodil můj o rok a půl mladší bratr, tak jsem ho chtěla chovat a pečovat o něj. Později jsme si domů pořídili kočičku, tak jsem na vlastní oči viděla porod jejích čtyř koťátek, což byl vlastně můj první porod v životě, u kterého jsem byla :-) Postupem času se blížilo rozhodování, kam na střední školu a zdrávka pro mě tak byla jasnou volbou. Na střední škole jsem toho zažila hodně. Přes utrpení, bolest a smrt na interně, chirurgii nebo neurologii, tak ale i krásné chvíle a nezapomenutelné zkušenosti v kojeneckém ústavu a na gynekologicko-porodnickém oddělení. V mých 17 letech jsem viděla opravdový porod lidského tvorečka a to byl tak nádherný zážitek, že mě to stále utvrzovalo v myšlence, že tou porodní bábou prostě budu! Na vysoké škole, kde jsem studovala již vysněný obor jsem prošla celkovou přípravou na budoucí povolání. Sice jsem na rok studium přerušila, kvůli pobytu v USA, kde jsem se věnovala psychomotorickému vývoji dětí a výchově, ale také jsem tam zároveň čerpala zkušenosti a zjišťovala odlišnosti v oblasti porodní asistence. A tomu se věnuji dodnes. 

        Při mém pobytu v americe jsem se poprvé setkala se slovem Midwife. Je to anglické slovo a v češtině znamená porodní asistentka. Je to složenina „Mid“ a „Wife“ z takzvané Middle English, která byla anglickým nářečím v pozdním 12.-15. století. Midwife se dá doslova přeložit jako „se ženou“, tedy jako žena pomocnice se ženou rodičkou. Jako žena, která je empatická a citlivá, cítím, že pomáhat druhým ženám je mým posláním, tedy tím, v čem v tomto životě mohu být přínosná. Jsem ráda, že tu mohu být a ženám, a vlastně jejich celým rodinám, mohu pomoci, poradit a sdílet tak období kolem porodu, které je zásadním a zlomovým okamžikem v životě každé ženy... 

Proč tedy Midwife? ...myslím, že po tomto článku, je to jasné :-)