Bonding k zamilování :-)

31.01.2014

            Bonding, neboli vzájemné poznávání, zamilovávání se a probouzející se důvěra miminka s rodiči začíná už v prenatálním období. Hlas maminky a tatínka, ať už mluvený nebo zpívaný a také hlazení bříška jsou v podstatě prvním časným bondingem. Po narození je to první poled na miminko, dotyk kůže na kůži a první přiložení k prsu. Díky bondingu se prohlubují emoční vazby mezi maminkou a rodiči.

           Pocit nejintenzivnějšího zamilovávání se při poznávání s miminkem se pro některé rodiče odehrává během několika prvních dní, nebo dokonce minut po narození, ostatním to může trvat trochu déle. Propojení se a vytvoření silné vazby může probíhat v průběhu času, tudíž se nemusíte bát, pokud toto silné pouto necítíte hned od začátku. Porod je velmi fyzicky namáhavá práce a mnoho maminek je po něm vyčerpaných, užívat si tak miminka začnou pochopitelně později.

          Pro bonding je velmi důležitý klid a nerušeně trávený čas s miminkem. Pohledy, láskyplné doteky, hlazení, vůně a zvuky vytvářejí emocionální propojení a Vy tak můžete pokračovat v symbióze s miminkem, která probíhala již v těhotenství.

 

Více informací o bondingu píši ve své připravované knize. Přidejte se k nám na facebooku a buďte mezi prvními, kdo se dozví o vydání knihy :-)